کد مطلب: 22666 تعداد بازدید: ۲۰۰

برگزاری نشست علمی با موضوع نقش پژوهش در رابطه با تولید علم از سوی مدرسه علمیه خواهران کوثر اصفهان

پنجشنبه ۱۰ دى ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۲:۴۸
نشست علمی پژوهشی با موضوع نقش پژوهش در رابطه با تولید علم با حضور اساتید، کادر و طلاب در مدرسه علمیه خواهران کوثراصفهان برگزارشد.

در این نشست دکتر پیام نجفی پژوهشگر واستاد دانشگاه اصفهان با گوشزد کردن وظیفه خطیر طلاب در عرصه علم وپژوهش ،در سخنانی گفت :تولید کننده اصلی علم در واقع خداوند تبارک وتعالی است ویادگیری وآموختن از جمله فیوضات الهی است که به انسانها اعطا شده است وهر انسانی با توجه به قابلیت ها ومحدودیتهای خود می تواند زمینه این فیض را فراهم نماید ،وهیچ انسانی در هیچ زمینه ای به طور مستقیم قادر به تولید علم نمی باشد وتنها با تلاش می تواند پرده ای از رموز را کنار زده ووارد فرایند کشف علم شود .

وی افزود: در رابطه با پژوهش وعلم آموزی واژه های متعددی وجود دارد وچنانچه تعدد واژه داشته باشیم ،تعدد مفاهیم  هم خواهیم داشت و اولین گامی که در راستای علم آموزی برمی داریم رسیدن به داده است ،داده هایی که ممکن است هیچ ارتباطی با هم نداشته باشند واز هم جدا باشند .

وی خاطر نشان کرد : ناگفته پیداست که فرایند تولیدمحوری و گسترش پژوهش‌ها و تحقیقات بنیادین و کاربردی در حوزه‌های مختلف علوم تنها با عنایت به شرایط وشکل‌گیری زمینه‌ها، بسترها و عواملی مؤثر بر آن امکان‌پذیر خواهد بود و بدون تحقق این زمینه‌ها نمی‌توان توقع و انتظاری برای گسترش علم و انجام مطالعات علمی داشت. یکی از مهم‌ترین بسترها و نمادها و جایگاه‌های مؤثر برای تحقق استراتژی، دانایی‌محوری مراکز علمی- پژوهشی می‌باشد؛ چراکه تولید علم در بطن نهاد آموزش عالی و توسط اساتید و پژوهشگران حاضر در مراکز علمی – تخصصی محقق می‌شود. در حقیقت بار اصلی در اجرای استراتژی تولید علم به عهده و بر دوش نظام علمی و دانشگاهی کشور به ویژه اساتید است و تنها در پرتو فعالیت گسترده و همه‌جانبه است که می‌توان در انتظار به بار نشستن درخت علم و فن‌آوری و پژوهش در کشور بود.

وی افزود : شخصی که به پژوهش وعلم آموزی می پردازد ،باید مدیریت دانش نیز داشته باشد ؛چراکه یادگیری اولیه بعضا مشکل نیست ولی به دنبال آن فراموشی هایی که رخ می دهد دامنه اطلاعات افراد را کاهش میدهد ولذا با مدیریت آموخته ها، تناقضات بین یافته ها برطرف می شود و بین مفاهیم مختلف و جدا از هم ارتباط منطقی ایجاد می شود که می تواند راه گشای بسیار مناسبی برای دست یابی به ابواب وسیع تری از علم گردد.

دکتر نجفی در پایان  خاطر نشان کرد : هدف انقلاب اسلامی رسیدن به تمدن اسلامی در زنجیره ای منطقی و مستمراست که بر چهار رکن دین، عقلانیت، علم واخلاق بنا شده است. این زنجیره از حلقه انقلاب اسلامی آغاز شده و پس از شکل گیری نظام اسلامی وارد مرحله دولت اسلامی می گردد؛ و پس از دولت اسلامی، جامعه اسلامی اسوه تحقق می یابد و این برق که در این گوشه از جهان درخشیدن گرفته بسان تمام تمدن ها در بستری طبیعی در جهان اسلام و نیز در جهان بشریت تلألو می یابد و فصلی نو در حیات بشر رقم می زند. پس از وقوع انقلاب اسلامی و تشکیل نظام اسلامی ،عبور از سه گام دیگر در زنجیره تمدن سازی فرآیندی پیچیده است. بر این اساس، تامل و تعمق در این مفاهیم و مراحل و تلاش برای گفتمان سازی به منظور ایجاد نهضت نرم افزاری و تولید فکر و علم به شکل طبیعی در این مجرا امری ضروری و حیاتی است.

کربلا از یک طرف تجلی آیات واسماء الهی است و از سوی دیگر تجلی نهایت پلیدیها وکینه هاست .

وی ضمن اشاره به تفسیر آیات 60 به بعد سوره اسرا ، افزود :آیات انتهایی سوره اسرا اشاره دارد به  راه کارهای شیطان در به انحطاط کشیدن جوامع ،و از جمله اقدامات شیطان در ابراز دشمنی، سجده نکردن ابلیس بر آدم (ع) وفریب فرزندان حضرت آدم(ع) است .

وی در ادامه به معرفی مصداقهای واقعه کربلا و مقایسه آنها با حوادث متاخر پرداخت وگفت : اولین حربه شیطان صوت است، هزاران سال پیش صوت توسط یهود کشف شد وداستان حضرت موسی (ع )وگوساله سامری که در قرآن کریم آمده است  مبیّن همین موضوع است،در واقعه کربلا نیز آمده است که ،هنگامی که عبیدالله ابن زیاد با لباس مبدل وارد کوفه شد !صدای زنی بلند میشود که امام حسین (ع) آمده است ولی این صدا در حقیقت صوت شیطان بود که منجر به حوادث کوفه و شهادت حضرت مسلم (ع) می شود، در دنیای امروز نیز تمام پیشرفتهای تکنولوژی که بر بستر موج فعالیت میکنند می توانند از مصادیق صوت شیطان باشند ،چرا که اکثر آنها در دست مستکبران از جمله یهود است .

وی براز داشت :آمریکا و یهود و صهیونیسم ،سواره نظام شیطان و افرادی که از هر طریق ابزار دست آنها می شوند پیاده نظام شیطان هستند.

وی در پایان افزود:( الفلک) که در آیه 66 این سوره آمده است به سفینه النجاه اشاره دارد که از فضل خداوند است  زیرا خداوند رحیم به انسان در برابر شیطان مدد رسانده است.