کد مطلب: 22571 تعداد بازدید: ۲۲۶

برگزاری نشست طلاب پژوهشگر مدرسه علمیه خواهران الزهرا س خمینی شهر با مدیر حوزه علمیه خواهران و رئیس شورای علمی پژوهشی استان اصفهان با عنوان تقویت انگیزه پژوهش های علمی طلاب

دوشنبه ۷ دى ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۴:۱۹
نشست طلاب پژوهشگر مدرسه علمیه خواهران الزهرا(س) خمینی شهر، با مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان و رئیس شورای علمی پژوهشی استان اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی ابطحی، مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان در این نشست با اشاره به روایتی از  امیر مومنان حضرت علی(ع) که فرمودند «لا عمل کالتحقیق» گفت: هیچ عملی مانند کار تحقیقاتی نیست، کارهای تحقیقاتی کارهای ارزشمند، اساسی و ماندگار است.

 وی گفت:  اگر نامی از افراد و علمای گذشته مانده است، آنهایی بوده اند که کار تحقیقاتی مفیدی انجام داده اند.

 مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان افزود: نام و یاد مرحوم کلینی صاحب کتاب اصول کافی و شیخ عباس قمی گردآورنده مفاتیح و شیخ مفید، شیخ طوسی و همه علماء اهل قلم که کتاب نوشته اند، در اذهان مردم باقی مانده است.

 وی با اشاره به بانو مجتهده امین که حدود چهل سال  از وفاتش می گذرد و اگر کتاب ننوشته بود شاید دیگر نامی از او باقی نمی ماند،  اظهار داشت: خاصیت نگارش، پژوهش و نویسندگی این است که  انسان را باقی و جاودان می کند.

 حجت الاسلام ابطحی تصریح کرد: علم مقدمه است برای اینکه انسان بتواند هم خودش راهنمایی بگیرد و هم دیگران را ارشاد کند، با علم احکام دین خدا را نشر دهد  و مردم را هدایت کند و آن علم را به دیگران منتقل کند.

 وی با بیان اینکه این خاصیت علم است و علم مقدمه برای این کار های مهم است گفت: هدف از اموختن علم نشر احکام دین است.

 مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان یکی از راه های دانشمند شدن، آگاه و عالم نمودن مردم را  نویسندگی دانست و افزود: مقام معظم رهبری در تعبیری درباره حوزه های علمیه می فرمایند حوزه ها ی علمیه یک دستگاه تولیدی و یک کارخانه عظیم انسان سازی است.

 وی تاکید کرد: باید با کار تحقیقاتی جواب شبهاتی که در فضای مجازی چه از دشمنان غربی مانند آمریکا و اروپا، چه از طرف مسلمان های منحرف مانند گروهک داعش، عربستان صعودی ایجاد می شود را پیدا کنیم و سپس در فضای مجازی منتشر کنیم که جامعه گمراه نشود و امروز این کار یک وظیفه و تکلیف واجب است، امروز اگر کسی توانش را دارد، باید  این کار را انجام دهد  علماء و بزرگان نیز بخشی از عمرشان را به پاسخگویی به شبهات اختصاص می دادند.

 مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان تصریح کرد: برای کار تحقیقاتی فضا باز است، کار تحقیقاتی هم لذت بخش و هم ارزشمند است، خواندن ابزاری است که علم را یاد بگیریم برای آنکه کار تحقیقاتی و تولید علم کنیم.

 وی تاکید کرد: با تشکیل انجمن ها  و هسته های پژوهشی و برگزاری کرسی های آزاد اندیشی به سمت کارهای تحقیقاتی برویم.

 

حجت الاسلام و المسلمین ابطحی با بیان اینکه مرحوم علامه امینی برای نوشتن کتاب الغدیر به یکی از شهرهای سنی نشین رفت و برای یک کتاب نوکری صاحب کتاب را قبول کرد تا بتواند به کتابخانه آن آقا دسترسی پیدا کند گفت: مرحوم علامه امینی شب ها در کتابخانه می نشست و از آن کتاب یک نسخه برداری مجدد کرد تا بتواند یازده جلد کتاب الغدیر را بنویسد.

 مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان افزود: بانوان بهترین فرصت را برای انجام کار تحقیقاتی دارند، چون کار تحقیقاتی نیاز به خارج شدن از منزل را ندارد و خانم ها می توانند در کنار همسرداری و بچه داری به امر تحقیق و پژوهش بپردازند.

حجت الاسلام و المسلمین ابطحی تاکید نمود: علاوه بر آموزش باید کار پژوهش، تبلیغ و تهذیب نفس را در برنامه های خود داشته باشیم.

 وی با اشاره به اینکه بانو مجتهده امین کتاب اربعین هاشمیه را که نوشتند برای حاج سید ابوالحسن اصفهانی در نجف فرستادند تا اگر ایشان تائید نمودند، چاپ کنند گفت: حاج سید ابوالحسن اصفهانی خودشان در نجف دستور چاپ و توزیع کتاب بین طلاب نجف دادند و طلبه های نجف بعد از خواندن کتاب گفتند آفرین بر اصفهان که مردانی همچون حاج سید ابوالحسن و زنانی چون بانو مجتهده امین به جهان اسلام عرضه داشته اند.