کد مطلب: 22385 تعداد بازدید: ۱۷۸

حضور حجت الاسلام والمسلمين مرتضي ميركتولي، رئيس مجمع تفسير قرآن كشور در جمع طلاب مدرسه علميه زهرائيه نجف آباد

دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۲:۴۹
حجت الاسلام والمسلمين مرتضي ميركتولي، رئيس مجمع تفسير قرآن كشور در جمع طلاب مدرسه علميه زهرائيه نجف آباد قرآن كتاب تفسير هستي و تفسير انسان است

حجت الاسلام والمسلمين مرتضي ميركتولي، رئيس مجمع تفسير قرآن كشور در جمع طلاب مدرسه علميه زهرائيه نجف آباد گفت: قرآن كتاب تفسير هستي و تفسير انسان است و تمام سير تحويل و تكامل انسان به سر منزل مقصود نهايي در آن بيان شده است.

 حجت الاسلام ميركتولي ضمن بيان جايگاه قرآن و مباني مطرح شده در آن افزود: به طور كلي مي توان گفت قرآن چهار اصل مهم بودها و نبودها در عالم هستي، بايدها و نبايدها، مراتب عالم وجود وحقايق موجود در عالم هستي را بازگو كرده است.

 وي ادامه داد: قرآن پرده از حقايق زيادی برداشته، اما در بعضي موارد نيز به نفي بعضي از عقايد وسخن مردم مي پردازد، مثل عقيده بت پرستان در مورد بت ها و آداب و رسومي كه در اين زمينه داشتند.

 حجت الاسلام ميركتولي همچنين قرآن را به عنوان مفسرخود معرفي كرد و گفت: پس از قرآن اين مهم به پيامبر و جانشينان ايشان سپرده شده و كسي قادر به بيان تفسير نيست، مگر اينكه از اين منابع كسب علم كرده باشد.

 وی ضمن بيان ويژگي هاي يك مفسر افزود: علم تفسير علم الدراسه نيست، بلكه علم الوراثه است و بايد در كنار يك شخص مطهر اين علم را فرا گرفت و راه رسيدن به آن پرهيزكاري در خفا و ظاهر است.

 رئيس مجمع تفسير قرآن خاطر نشان كرد: اگر قرآن نبود، از كتب آسماني ديگر حتي تورات و انجيل هم اثري باقي نمانده بود، چرا كه اين كتاب ارزشمند در مقام دفاع از انبياي ديگر و كتب آنها بر مي آيد و حقايق مربوط به آنها را تا حدودي بيان داشته است.

 وي قرآن را معيار شناخت روايات عنوان كرد وگفت: تمام اعتقادات انساني و تمام انديشه هاي بشري بايد به قرآن عرضه شود، اگر سازگار با آن بود مورد پذيرش قرار گيرد و در غير اين صورت كنار گذاشته شود، حتي رواياتي كه از پيامبر و معصومين عليهم السلام به دست ما رسيده است.