کد مطلب: 21985 تعداد بازدید: ۲۰۶

برگزاری نشست علمی- پژوهشی فنون و مهارتهای تبلیغی در ارائه ی مفاهیم قرآنی و روایی در مدرسه علمیه الزهرا المرضیه س اصفهان

یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۷:۴۶
نشست علمی- پژوهشی فنون و مهارتهای تبلیغی در ارائه ی مفاهیم قرآنی و روایی با حضور اساتید، کادر و طلاب در مدرسه علمیه الزهرا المرضیه (س) اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام براتعلی حق شناس استاد حوزه و دانشگاه در این نشست گفت: یکی از وظایف طلاب این است که آیات و روایات جذاب را در یک قالب از قالب های جذاب و طرح های پیامبر (ص) و امامان معصوم (ع) قرار دهند و برای مخاطبان مطرح کنند.

 استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به روایاتی اظهار کرد: پیامبر (ص) از طرح های جذاب در امر تبلیغ در جمع اصحاب استفاده و در سفرهایشان اصحاب را با آیات نورانی قرآن کریم آشنا می‌کردند.

 وی در ادامه خاطرنشان کرد: مراحلی که انسان در دنیا طی می کند شامل لهو، لعب، زینت، تفاخر و تکاثر است، که هر کدام معنای خاص خود را دارد و در واقع همان جذابیت‌های زندگی در مرحله کودکی، نوجوانی، جوانی، میان سالی و کهنسالی است که انسان را از یاد خدا غافل می کند اما مرحله‌ای که عمر آخرتی انسان را در بردارد مثل همان مرحله دنیایی است، با این تفاوت که لعب آخرتی مستحب است مثل شنا و تیراندازی که با یاد گرفتن اینها می توان جان کسی را نجات داد.

 حجت الاسلام حق شناس تصریح کرد: زینت آخرتی مثل اینکه وقتی انسان به مسجد می‌رود با لباس پاکیزه برود، مقداری پول در جیبش بگذارد که اگر برای انجام کار فرهنگی درخواست کمک کردند پول همراهش باشد، فخر آخرتی مثل فخر به اینکه پیشوایانی که داریم معصومند و اولهم علی (ع) و آخرهم مهدی (عج) است، تکاثر یعنی اینکه انسان مالش را زیاد کند ولی خمسش را هم بدهد که همه اینها خوب است و ثواب هم دارد.

 وی به آیات 155، 156 و 157 سوره بقره اشاره کرد و گفت: این آیات راجع به صبر و بشارت به صابران است، آیه 156 بقره معروف به آیه استرجاع است، یعنی طلب رجوع به خدا و آیه 157 سوره بقره دارای سه اثر مهم است، برای کسی که استرجاع کند یعنی وقتی مصیبتی به او وارد می شود بگوید "انا لله و انا الیه راجعون" که اگر کسی تسلیم شود، این سه اثر مهم یعنی سلام و درود خدا، مشمول رحمت خدا شدن و هدایت الهی شامل حالش می شود.

 استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: انجام واجبات و ترک محرمات، داشتن تقوا، داشتن صدق، راه آسان شدن کارها در زندگی است، صدق یعنی اینکه باور داشته باشیم که خداوند برایمان چند برابر جبران می کند.