کد مطلب: 21984 تعداد بازدید: ۲۲۶

برگزاری نشست فرهنگی، اجتماعی با موضوع افزایش جمعیت، اقتدار ملی، تمدن نوین اسلامی در مدرسه علمیه خواهران کوثر اصفهان

یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۴:۴۳
نشست فرهنگی، اجتماعی با موضوع افزایش جمعیت، اقتدار ملی، تمدن نوین اسلامی با حضور اساتید، کادر و طلاب در مدرسه علمیه خواهران کوثر اصفهان برگزار شد.

دکتر معصومه سلیمانی‌پور، در نشست فرهنگی، اجتماعی با موضوع افزایش جمعیت، اقتدار ملی، تمدن نوین اسلامی در مدرسه علمیه خواهران کوثر اصفهان، با اشاره به پیامدهای کم فرزندی گفت: از جمله پیامدهای مهم آن می توان به تغییر هرم سنی از جوانی به سمت پیری اشاره کرد.

 وی در ادامه افزود: کم فرزندی در ایران هرم سنی را دستخوش تغییرات بسیاری کرده است به طوری که تا سال 1370میانگین رشد جمعیت 8/2 بوده و اکنون به 8/1 کاهش یافته که در صورت ادامه همین روند در سال 1425 رشد جمعیت به صفر می رسد که در نتیجه جمعیتی پیر و بی نشاط را برای کشور به دنبال دارد.

 کارشناس مسائل خانواده خاطرنشان کرد: غالب خانواده ها مشکلات اقتصادی را به عنوان عامل اصلی عدم تمایل به فرزندآوری قلمداد می کنند، در حالی که مشکلات اقتصادی تنها نقش کوچکی در این ساختار و تغییر الگو دارد و مسائل فرهنگی از جایگاه مهمتری برخوردار است، تا آنجا که می توان یکی از مهم ترین دلایل عدم تمایل به فرزندآوری را آسیب های اخلاقی، تربیتی دانست، به عنوان مثال 68 درصد افرادی که بعد از سال 1380 طلاق داشته اند از جمله خانواده هایی بوده اند که از ماهواره استفاده می کرده و به دلیل تغییر رفتاری که حاصل از القای برنامه های ماهواره است، دچار چالش شده و به طلاق رسیده اند.

 سلیمانی‌پور با بیان این‌که از جمله مهم ترین عوامل عدم تمایل به داشتن فرزندان متعدد افزایش سن ازدواج، اشتغال بانوان، افزایش سطح تحصیلات، تغییر سبک زندگی و عوامل اقتصادی است، تصریح کرد: تشویق نهادهای بین المللی، تبلیغ شعار تک فرزندی، تدوین وارونه الگوی غربی در زندگی، تحقیر نقش مادری و خانه داری و ترویج فرهنگ غرب با استفاده از ماهواره از دیگر علل عدم تمایل به داشتن فرزند در خانواده‌های ایرانی است.

وی در پایان اظهار کرد: با توجه به اینکه سازش در زندگی های کنونی کمتر از سابق شده است باید به بررسی عوامل آن پرداخت که از جمله عوامل کم شدن سازش در جامعه کنونی می‌توان مصرف گرایی، پایین آمدن سطح نگرش و باور های دینی و بالا رفتن سطح انتظارات وتوقعات از محیط پیرامون و زندگی را عنوان کرد