کد مطلب: 21777 تعداد بازدید: ۲۸۰

دیدار اساتید مدرسه علمیه خواهران حضرت نرجس خاتون دولت آباد با آیت الله ناصری

پنجشنبه ۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۶:۲۵
اساتید مدرسه علمیه خواهران حضرت نرجس خاتون(س) دولت آباد با حضرت آیت الله ناصری دیدار نمودند.

آیت الله محمد ناصری، در این دیدار با اشاره به برکت وجودی اساتید اخلاق و اولیای الهی در حوزه‌های علمیه گفت: سابقا حوزه های علمیه اصفهان بیشتر از 100نفر اساتید برجسته اخلاق از اولیای الهی وجود داشت و وجود این ها برکت بود در اجتماعات مضافا به اینکه این بزرگواران کلاس هایی داشتند، خیلی اهل علم و تلامذه در این کلاس‌ها حاضر بودند و از بیانات و حقائق آن بزرگوارها حوزه های علمیه پر بار بود.

آیت الله ناصری در ادامه افزود: اکنون برخی افراد که وارد حوزه می شوند ملاکشان نمره شده است خدا رحمت کند آیت الله بهجت را ایشان فرمودند در نجف که بودیم طلبه برای وارد شدن به حوزه باید یک سال درس اخلاق می خواند بعد امتحان می داد در اخلاقیاتش اگر اهلیت داشت وارد حوزه می شد، اهداف برخی ها دنیا و مادیات است، حال اینکه باید هدف کسانی که وارد حوزه می شوند رسیدن به وظایف ارزشمند انبیاء باشد.

 استاد اخلاق و عرفان حوزه علمیه با اشاره به وظایف طلاب و روحانیون خاطر نشان کرد: کسانی که وارد حوزه‌های علمیه می شود خودشان را از منجلاب طبیعت نجات دهند و وارد در روحانیات شوند و  بتوانند دست دیگران را هم بگیرند و از آداب و رسوم عالم ماده نجاتشان دهند و ملحقشان کنند به روحانیات، سپس به تعلیم و تعلم یک سری اصطلاحات صرفی، نحوی، فقهی و اصولی بپردازند هدف این است ولی فعلا هدف به کلی حذف شده است.

وی هدف از تحصیل در حوزه را شکل گیری انقلابی در وجود همه ما ذکر کرد و گفت: راجع به علم و عالم و متعلم از اهل بیت عصمت و طهارت (ع) روایات بسیاری وجود دارد، شاید متجاوز از 8000 روایت در این زمینه وجود دارد، این روایات از اهل بیت(ع) نبی اکرم(ص)  بقیه الله (ع) رسیده است.

آیت الله ناصری اظهار کرد: علم عین ذات پروردگار است مثل قدرتش که عین ذات اوست، یک قسمتی از صفات حق مانند علم، عدالت، قدرت و حیات عین ذات حضرت ربوبیت است یکی از این صفات علمشان است که این علم از صفات ذات حق است، بنابراین شما طلاب و روحانیون در مقام تعلیم و تعلم این علم هستید ان شاءلله هدف باید این باشد.

 استاد عرفان و اخلاق حوزه علمیه وظیفه معلم را نجات خودش از منجلاب طبیعت دانست و تصریح کرد: معلم باید ابتدا خودش را نجات بدهد سپس دنبال تعلیم علمی که آموخته است برود.

آیت الله ناصری با اشاره به اهمیت خودسازی برای رشد علمی و تحصیل در حوزه علمیه گفت: علم نوری است که خداوند به انسان عطا می‌کند و کسی که این نور را می‌خواهد نباید در قلبش جای غیر خدا باشد.

 وی ادامه داد: «العلم نور» خود علم نور است «یقذفه اللّه فی قلب من یشاء»خداوند در قلب هر کسی بخواهد عنایت می کند و طالب علم وظیفه دارد که آن زمینه علم را در خودش ایجاد کند تا حضرت حق آن علم را ایجاد بکند در وجود طرف و عالم شود.

 آیت الله ناصری در ادامه افزود: انسان بواسطه نور می بینید اگر نور نباشد چشم انسان جایی را نمی بیند علم هم در باطن همینطور است ولی باید زمینه اش صاف باشد تا این علم از طرف حق در قلب مومن ایجاد شود.

 استاد عرفان و اخلاق حوزه علمیه با اشاره به آیه 2 سوره جمعه تصریح کرد: چه موقعی در قلوب انسان علم ایجاد می شود و حضرت حق عنایت می کند؟ در صورتیکه این قلب خالی از اغیار باشد. قلب از ابزار حیاتی رئیسه است، که مختص ذات احدیت است قلب مؤمن حرم خداست پس غیر خدا را در قلبت جای نده.

وی گفت: هر چیزی زکاتی دارد علما زکات علمشان تعلیم علم به آنهایی است که طالب علمند .

استاد عرفان و اخلاق حوزه علمیه تصریح کرد: کسی که طالب علم با عمل باشد آنچه در آسمان و زمین است برای این طالب علم طلب مغفرت، رحمت و فضل و فضیلت می کنند حتی ماهی های دریا و این علم محافظ و سبب عزت و آبرویش است مشروط بر اینکه به آن عمل کند.

آیت الله ناصری در پایان به اساتید توصیه نمود که کلاس درس را با یاد امام زمان و یک روایت کوتاه اخلاقی آغاز نمایند.