کد مطلب: 21256 تعداد بازدید: ۲۵۲

برگزاری کارگاه روش شناسي پژوهش هاي قرآني در مدرسه علمیه خواهران فاطميه س نجف آباد

دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۲:۳۰
کارگاه روش شناسي در پژوهش هاي قرآني به همت معاونت فرهنگي و پژوهش مدرسه علمیه فاطميه(س) نجف آباد با حضور جمعي از طلاب و اساتيد حوزه هاي شهرستان نجف آباد برگزار شد.

حجت الاسلام دکتر ولي الله جعفري، استاد حوزه و دانشگاه در ابتداي جلسه با اشاره به اهميت تحصيل در حوزه هاي علميه و تفاوت آن با تحصيل در دانشگاه گفت: قاعده تحصيل در حوزه با دانشگاه متفاوت است و در حوزه هاي علميه مبناي اصلي تحصيل، اخلاق است که هيچ گاه از آموزش جدا نيست.

وي وظيفه اصلي طلبه را تبليغ در کنار تهذيب بيان داشت و تصريح کرد: طلبه اي که مهذب نشود، و در کنار فراگيري علوم ديني به تهذيب نپردازد، تمام دروسي که فرا مي گيرد، برايش حجاب مي شود و اگر چنين طلبه اي، مدرس شود، براي جامعه فاجعه است. 

حجت لاسلام جعفري، در ادامه درباره مباني اصلي در پژوهش افزود: دو رکن اصلي هر پژوهش، اطلاعات و ابزار قوي است و علومي که در حوزه ها تدريس مي شود، اصلي ترين عامل در قدرت علمي طلاب براي انجام يک پژوهش موفق است و بدون قوت و قدرت علمي محال است که يک طلبه بتواند در امر پژوهش موفق شود.

 

وي بر اهميت دارا بودن سرمايه علمي در امر پژوهش و تبليغ براي هر طلبه اي، تاکید کرد و گفت: يکي از مهمترين آسيب هايي که نبود قدرت و ابزار علمي قوي به حوزه وارد شده است، ورود آدم هاي مدعي علوم ديني است که به غلط مباحثي را که هيچ سازگاري با آيات و روايات معصومين ندارند، در جلسات و مباحث ديني مطرح مي کنند.

استاد حوزه و دانشگاه، از جمله آسيب هاي پژوهش در حوزه ها را وارد شدن مباني نظري مستشرقين بيان کرد و افزود: وجود ترجمه کتب عربي و عدم تسلط به منابع عربي يکي از آسيب هاي به وجود آمده در حوزه است و همين امر باعث تبديل شدن پژوهش هاي کاربردي به پژوهش هاي بي محتوا و صرفا کپي از منابع ديگر شده است که بزرگترين آسيب را به عرصه پژوهش حوزه وارد کرده است.

 

وي در ادامه بيان داشت: به علت گفتاري بودن ادبيات بسيار از کتب قدما، طلاب به سراغ اين گونه منابع نمي روند، و تصور مي کنند که مستشرقين اولين کساني هستند که در بعضي از زمينه هاي علوم ديني مطلب نگاشته اند و يکي از اولين وظايف شما در امر پژوهش، تبديل کردن متون قديمي گفتاري به سبک امروزي است و  به خصوص موضوعات قرآني را از ديدگاه ادبي کار کنيد.

 

حجت الاسلام جعفري با اشاره به انواع سبک هاي پژوهش در قالب، موضوعي و ترتيبي، توليدي و تبديلي، درباره اصول اوليه در انجام پژوهش افزود: از جمله اصول اوليه هر پژوهش ريز کردن موضوعات، استفاده از منابع دست اول، دقت و سوال در موضوع پژوهش است.

در ادامه ایشان به معرفی عمده ترین منابع تفسیری اعم از شیعه و سنی و برخی کتب لغت معتبر پرداختند.

اهمیت پرداختن به موضوعات تطبیقی و برخی شگردهای پژوهشی در زمینه تحقیقاتی که منابع ارجاعی کمتری دارند از دیگر مباحث این جلسه بود.