کد مطلب: 19861 تعداد بازدید: ۲۰۷

برگزاری سلسله مباحث امام شناسی از سوی مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه محدثه س اصفهان

یکشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۱:۰۵

سلسله مباحث امام شناسی با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید علی احمدی استاد بنیاد امامت، ویژه اساتید، دانش آموختگان، فارغ التحصیلان مبلغان حضرت فاطمه محدثه(س) اصفهان برگزار شد.     

 حجت الاسلام احمدی، در ابتدا به مسئله رویکرد امامت پرداخت و در توضیح این مطلب تبیین کرد: نگاه دانشمندان به مسئله امامت فقهی است و تعیین امام را صرفا یک امر واجب بر عهده امام می دانند.

 این استاد در ادامه افزود: دانشمندان شیعه معتقدند امامت از ارکان آموزه های دینی است و روش آن ها تحلیلی- منطقی است که با ابزارهای منطقی، به تحلیل شرایط استمرار نبوت، ضرورت نصب امام بر خداوند و سایر مباحث مربوط به آن می پردازد که رویکرد تحلیلی کلامی است.

 حجت الاسلام احمدی، در ادامه بیان رویکردها از جمله رویکرد تفسیری- روایی تصریح کرد: رویکرد تفسیری- روایی، رویکرد درون دینی است که با مراجعه به آیات و روایات پیامبر اکرم(ص) می کوشد تا حقیقت و حقانیت امام را بیان کند.

 وی رویکرد تاریخی را از مباحث خاص مرتبط با مبحث امام دانست و افزود: در رویکرد تاریخی بعد از شهادت پیامبر اکرم(ص)، مسئله جانشینی ایشان برآورد می شود که لزوم آن به استناد تاریخی باز می گردد.

 حجت الاسلام احمدی، در این راستا به مسئله مهم اقناع عقل اشاره کرد و گفت: عقل نیاز به متذکر دارد و گاهی هوای نفس در جایگاه عقل قرار می گیرد، لذا حکم عقل خطاپذیر است.

 وی همچنین به معناهای واژه «امام» در قرآن پرداخت و با عنوان امام «پیشوای هدایتگر» معنای جامع امامت، هدایت و ضلالت، طریق روشن، لوح محفوظ در سور مختلف به ترتیب سور نورانی قرآن؛ 124 بقره؛ 41 قصص؛ 79 حجر؛ 12 یس پرداخت.