کد مطلب: 19857 تعداد بازدید: ۲۲۸

برگزاری نشست علمی از سوی مدرسه علمیه خواهران معصومیه س شهرضا

یکشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۴:۳۱
نشست علمی با حضور اساتید، کادر و طلاب از سوی مدرسه علمیه خواهران معصومیه(س) شهرضا برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین حمید محمدی نائب رئیس و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور در این نشست به بررسی عوامل موفقیت پرداخت و آن را در چهار گزینه دانش، ارزش، بینش و روش خلاصه کرد.

 وی با تمرکز بر روشی صحیح، طلاب را به صحیح ترین نحوه تحصیل ترغیب نمود و افزود: برای ادای حق درس، گذراندن هفت مرحله ضروری است.

 وی این مراحل را شامل  پیش مطالعه، تَدَرُّس، پس مطالعه، تحقیق، تحقیق و پژوهش، خلاصه نویسی و تمرین، مباحثه، تدریس دانست.

 حجت الاسلام محمدی، با اشاره به اینکه درس خواندن خود نوعی هنر است، اضافه کرد: هنر خوب نوشتن، خوب نگاه کردن، خوب سوال کردن، خوب گوش کردن و حتی خوب نشستن و به عبارتی«مکبّ علی الدرس» بودن تاثیر بسیاری در فهم بهتر مواد درسی دارد.

 وی با بیان اینکه 98 درصد انسان ها از هوش متوسط برخوردارند، علت نفهمیدن درس را در دو نکته اساسی اول طی نکردن مقدمات یک درس که همانند زنجیره به هم متصلند و ماندن در یکی از آنها تلاش مضاعف برای فهم بقیه می خواهد و دوم عدم تمرکز حواس دانست.

 دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور، اهمیت تحقیق را در میان طلاب گوشزد نمود گفت: رفع اشکالات، توسعه صمیمیت ها، تمرین استادی، تعمیق و قدرت نطق علمی از فوائد مباحثه است.

 وی تدریس را از رموز اصلی رشد عنوان کرد و در پایان خاطر نشان کرد: هرکس بتواند درست تدریس کند، مراحل هفتگانه را با موفقیت پشت سر گذاشته است.