کد مطلب: 19618 تعداد بازدید: ۳۳۸

ضرورت آموزش همسرداری در مدارس علمیه/ تغییر سبک زندگی مهمترین عامل طلاق در جامعه

چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۲:۱۴
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با اشاره به نقش و اهمیت زن در خانواده گفت: در میدان جنگ نرم که سبک زندگی اسلامی را مورد هدف قرار داده است
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با اشاره به نقش و اهمیت زن در خانواده گفت: در میدان جنگ نرم که سبک زندگی اسلامی را مورد هدف قرار داده است، تربیت دینی شامل تربیت دختران و پسران برای زندگی آینده نیز می شود.
 
 
 آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان در دیدارجمعی از مسؤولین و اساتید حوزه های علمیه خواهران استان خراسان به رونق و رشد حوزه های علمیه خواهران در سطح کشور اشاره کرد و گفت: به برکت نظام جمهوری اسلامی، بعد از انقلاب شاهد رشد چشمگیر در حوزه های علمیه به خصوص حوزه های علمیه خواهران در سطح کشور هستیم.
 
وی درباره اهمیت و تأثیر حوزه های علمیه خواهران ادامه داد: همان گونه که امام در یکی از بیاناتش فرموده است، از دامن زن، مرد به معراج می رود، تربیت یک مبلغه زن حتی اگر نتواند در سطح جامعه به فعالیت بپردازد، برای خود و خانواده اش بهترین اثر را دارد که اگر یک خانواده هدایت شود، یک جامعه هدایت خواهد شد.
 
آیت الله طباطبایی نژاد به نقش مادری و همسری در خانواده اشاره کرد، و افزود: آن چه از معارف اسلامی و همچنین سیره و تاریخ ائمه به دست آمده است، یک زن در مرتبه اول، باید یک همسر خوب باشد چنان که یکی از حقوق والدین نسبت به فرزندان، انتخاب درست همسر است و پیامبر در کلامی، به پرهیز از مزبله سبز، دختر زیبایی که در خانواده بد تربیت شده است، برای ازدواج دستور داده اند.
 
وی در ادامه بیان داشت: نگاهی در تاریخ به نقش پررنگ و مؤثر زن به عنوان یک مادر و همسر بسیار اشاره شده است و هیچ گاه از دامن یک مادر متدین، فرزندی بد تربیت نشده است در حالی که شاهد هستیم فرزندان انبیاء و حتی ائمه که ناصالح بودند.
 
تغییر سبک زندگی اسلامی مهمترین عامل طلاق در جامعه است
 
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با تأکید بر ضرورت تربیت مبلغان زن افزود: پنج سال تحصیل در مدارس علمیه برابر با 50سال پای منبر نشستن است و آن چه ما در کشور ایران شاهد هستیم که خواهران به مجالس مذهبی می روند، در کشورهای عربی چنین وضعیتی نیست.
 
وی در ادامه بیان داشت: حضور خواهران مبلغه در جمع و محافل مذهبی زنان، بسیار مؤثرتر از حضور مبلغان مرد است و همین امر کار شما را در تربیت مبلغات زن سخت تر می کند و امروز با توجه به هجمه های دشمنان در عرصه فرهنگی این نیاز بسیار شدیدتر شده است.
 
آیت الله طباطبایی نژاد در ادامه مهمترین وظیفه اساتید حوزه را در عرصه اخلاق و خانواده دانست و بیان داشت: تغییر سبک زندگی اسلامی حتی در میان خانواده های متدین، که یکی از پیامدهای آن افزایش آمار طلاق است که از هر 5ازدواج یکی به طلاق می انجامد و از هر 5طلاق تنها یک مورد مربوط به اعتیاد است و چهار مورد دیگر مربوط به عدم شناخت همسران از یکدیگر و عدم آگاهی از وظایف نسبت به یکدیگر است.
 
وی در ادامه افزود: تربیت دینی تنها آموزش درباره نماز و حجاب نیست، بلکه باید در مدارس و حوزه های علمیه ما در زمینه نحوه زندگی، و همسرداری نیز آموزش داده شود و این خود نوعی تربیت دینی است. نحوه درست همسرداری کردن مربوط به تربیت دینی می شود که متاسفانه در بین خانواده های ما بسیار کمرنگ شده است. دختران نسل امروز بسیار از نحوه همسرداری که اسلام به آن تأکید کرده است، فاصله گرفته اند.
 
امام جمعه اصفهان با بیان آیه «الرجال قوامون علی النساء» تصریح کرد: متاسفانه نحوه زندگی کردن در خانواده های امروزی از آن چه اسلام در این آیه بیان کرده است بسیار فاصله گرفته است و اسلام برای هر خانه و اجتماعی یک رییس نیاز است و رییس خانه، مرد و مدیر خانه زن است و با این نحوه زندگی داریم به مرحله وحشتناکی می رسیم که زندگی اسلامی را از دست می دهیم.
 
وی با بیان روایتی از پیامبر اکرم(ص) افزود: زنی نزد پیامبر آمد که زنها گله دارند که چرا کارهای ارزشمند و با عظمت را تنها خدا به مرد داده و به زن نداده است؟ پیامبر فرمودند: «جِهَادُ الْمَرْأَةِ حُسْنُ التَّبَعُّل» و این به معنی برتری مرد بر زن نیست، فقط به خاطر خدا که این گونه برای خانواده قرار داده است و کاری کنیم که زندگی به سبک اسلامی برگردد.
 
اساتید حوزه هر یک با اخلاق و رفتارشان باید یک استاد اخلاق باشند
 
آیت الله طباطبایی نژاد درباره ضرورت پرداختن به بحث اخلاق در حوزه های علمیه نیز گفت:  صرف درس خواندن هیچ فایده ای ندارد اگر در کنار آن اخلاق وجود نداشته باشد و شما اساتید باید هر کدام یک استاد اخلاق باشید و از نظر رفتار و گفتار اخلاق را به طلاب انتقال دهید و هر کدام از شما باید از لحاظ گفتار و رفتار یک استاد اخلاق باشید.
 
وی با بیان روایتی مبنی بر توصیه پیامبر به امیرمؤمنان می فرماید، یا علی! اگر یک نفر را بتوانی هدایت کنی، برایت بهتر از آنچه خورشید بر آن می تابد، افزود: هدایت افراد مهمتر از آموزش دروس است و اگر بتوانیم یک نفر را هدایت کنیم، یک آدم منحرف را برگردانیم، ثوابی بالاتر از درس خواندن دارد.