کد مطلب: 19592 تعداد بازدید: ۳۰۸

برگزاری نشست اخلاقی با موضوع راه رسیدن به عبودیت و بندگی خداونددرمدرسه علمیه حضرت فاطمه محدثه س

دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۴:۵۴
برگزاری نشست اخلاقی با موضوع راه رسیدن به عبودیت و بندگی خداونددرمدرسه علمیه حضرت فاطمه محدثه (س)
 
 حجت الاسلام و المسلمین محمد حق شناس، استاد حوزه و مبلغ، در نشست اخلاقی با موضوع راه رسیدن به عبودیت و بندگی خداوند با استناد به حدیث امام صادق(ع) انواع ارتباط و تعامل را برشمرد و گفت: معامله با خدا، معامله با نفس و معامله با مردم و معامله دنیا از چهار نوع ارتباط و تعامل انسان ها محسوب می شود.
  وی با بیان اینکه این چهار نوع ارتباط و تعامل هر کدام هفت وظیفه مهم را در بر دارد اظهار داشت: به طور کلی چهار نوع ارتباط و تعامل منجر به عبودیت و بندگی می شود.
 این مولف و محقق متبحر، معامله با خدا را، ادای حق و شکر نعمت برشمرد و تصریح کرد: در ادای حق چیزی که نمی دانیم بر زبان نیاوریم، لذا چون طلاب علوم دینی هستیم، هر کسی هر چیزی از یک طلبه بشنود به حساب خداوند می گذارد و بر طلاب واجب است که حدود خدا را رعایت کنند.
 این استاد حوزه و مبلغ، از دیگر موارد معامله با خدا را صبر بر بلا و مصیبت، رضا به قدر الهی و شوق به لقای خداوند برشمرد و تبیین کرد: شوق به خداوند را  از طریق دقت و توجه به ادای مهمترین فریضه الهی یعنی نماز می فهمیم که آیا در این وقت توجه کافی به خداوند مبذول می داریم یا نه؟
 وی با بیان اینکه هر چه توجه به نماز بیشتر باشد، شوق به خداوند نیز بیشتر می شود، گفت: دبا نماز می توان خیلی سریع و بهتر به خداوند نزدیک شد.
 حجت الاسلام حق شناس، وظیفه آخر معامله با خدا را تعظیم حرمت خدا دانست و تاکید کرد: طبق حدیث از امام باقر(ع) فرمود: اول خدا را با عظمت یاد کن ،سپس از خداوند حاجت بخواهید که این یکی از شرایط استجابت دعا می باشد.
 وی در پایان مباحث معامله و ارتباط انسان، به شرح و تبیین معامله با نفس پرداخت و جهد، خوف، تحمل اذیت، طلب صدق، ریاضت و اخلاص برای خدا را از مصادیق ارتباط با نفس برشمرد و افزود: قلب حرم خداست و در حرم خدا بیگانه را راه ندهیم.