کد مطلب: 19591 تعداد بازدید: ۲۹۵

برگزاری همایش توجیهی تربیتی ویژه خانواده طلاباز سوی مدرسه علمیه خواهران کوثر تیران و کرون

دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۱:۵۳
همایش توجیهی تربیتی ویژه خانواده طلاب با حضور امام جمعه این شهر ، هیات امناء مدرسه، اساتید، کادر و خانواده های طلاب از سوی مدرسه علمیه خواهران کوثر تیران و کرون در اردوگاه امام خمینی (ره) این شهر برگزار شد.

حجت الاسلام دکتر محمد یاری پور از اساتید حوزه های علمیه و مشاور مرکز مشاوره حوزه ­های علمیه اصفهان در این همایش توجیهی تربیتی با اشاره به آیه مبارکه "الرجال قوامون علی النساء"کلیدی ترین نکته در داشتن زندگی سالم را، حفظ اقتدار مرد در خانواده دانست و گفت: این امر باید همزمان توسط مرد و زن حفظ شود.

وی افزود: مرد باید وظایف مدیریتی خود را به نحو تام انجام دهد و زن باید تمام تلاشش این باشد که اقتدار مرد را در هر شرایطی مخصوصا سختی­ ها و اختلافات حفظ کند.
 مشاور مرکز مشاوره حوزه­ های علمیه اصفهان، اضافه کرد: برای داشتن خانواده سالم، زن و مرد باید شناخت کافی نسبت به ویژگی­ های شخصیتی یکدیگر داشته باشند و تفاوت های فطری زن و مرد را درک کنند.
 وی تصریح کرد: زن لطیف و ریزنگر است و مرد کلی نگر یا حواس پنج گانه و حواس عاطفی زن بسیار قوی تر از مرد است و یا اینکه مردان سریع تر و قوی تر و زنان آرامتر و ظریف تر هستند.
وی در ادامه در پاسخ به سوالات حاضران در رابطه با تربیت فرزند، کلیدی­ترین راهکارهای تربیتی فرزندان را دوست شدن با فرزند دانست و اصول این دوستی را هم رنگی، همراهی و بیداری و وقت شناسی عنوان کرد.
 حجت الاسلام یاری پور، به والدین سفارش کرد: در شرایط مختلف و در هر سنی در مرحله اول تربیت با فرزندان خود همرنگ و همراه شوند و با درک شرایط مختلف بدانند که در چه شرایطی چگونه با فرزند خود رفتار کنند.
 وی تاکید کرد: والدین در مورد فرزندان باید دستور دادن و امر و نهی کردن را به طور کلی کنار گذارند و مصداق عمل به عبارت "کونوا دعاة الناس بغیر السنتکم"شوند و این راهکار را باید به ویژه در تربیت دینی مد نظر داشت.
 حجت الاسلام یاری پور، با اشاره به اینکه  با فرزند به زبان خود او و هم دوره خود او حرف بزنید و رفتار کنید گفت: هرگز نخواهید که فرزند شما مانند دوران شما رفتار کند، به عبارت ساده­ تر با فرزندانتان به روز باشید.
 وی تاکید کرد: هم­چنین در بیان مسائل شرعی پیش­قدم شده و قبل از آنکه فرزندتان مسائل مورد نیازش را به طور نادرست و غیر کامل از محافل دوستانه یاد بگیرد؛ آنها را کاملا شفاف، دقیق و دوستانه برای فرزندتان شرح دهید و نیز زمینه دریافت صحیح آنرا از کلاس و رسانه برایش فراهم نمایید.
مشاور مرکز مشاوره حوزه­های علمیه اصفهان، اضافه کرد: یکی دیگر از راهکارهای تربیتی را گرفتن حرص و ولع از فرزندان در قبال ارتکاب به خطاها و معاصی دانست و یاد آور شد: برای این امر کافی است که تعریف درستی از زمینه های اشتباه(مثل شبکه های اجتماعی) به فرزند ارائه دهید و او را کاملا توجیه کنید.
 وی در پاسخ به سوالی در مورد فلسفه وجودی حوزه های علمیه تاکید کرد: اگر حوزه­ های علمیه خواهران نبود؛ فساد در جامعه امروز خیلی بیشتر به چشم می خورد.