کد مطلب: 17634 تعداد بازدید: ۳۵۸

برگزاری سلسله مباحث اخلاقی با موضوع فلسفه احکام درخطبه فدکیه حضرت زهرا(س) از سوی مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه محدثه س اصفهان

دوشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۹:۱۱
سلسله مباحث اخلاقی با موضوع فلسفه احکام درخطبه فدکیه حضرت زهرا(سلام الله علیها) با حضور اساتید، کادر و طلاب در مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه محدثه (س) اصفهان برگزار شد.
حجت الاسلام علی حق شناس، محقق حوزه علمیه در این نشست با اشاره به خطبه فدکیه بیان داشت: در این خطبه حضرت صدیقه طاهره(سلام الله علیها)، فلسفه احکام و علت آن را بیان کردند به عبارت دیگر حضرت زهرا (سلام الله علیها) به 20 سوال دینی پاسخ می دهند.
 
این مولف و محقق متبحر در ادامه با پاسخ به این سوالات که چرا عدالت، اطاعت، امامت، جهاد، صبر و امر به معروف واجب است؟ اظهار داشت: علت واجب بودن این موارد برای این است که خداوند عدالت را برای پاک شدن آلودگی های قلب، اطاعت از اهل بیت(ع) را جهت نظم امور زندگی مردم، امامت را جهت در امان ماندن از جدایی و پراکندگی و اختلاف، جهاد را عزت برای اسلام، صبر را برای بالا بردن درجات مومن و امر به معروف را برای حفظ مصلحت مردم واجب کرد.
 
این استاد حوزه و مبلغ به شرح عدالت پرداخت و تصریح کرد: اگر زن و شوهر نسبت به همدیگر عدالت را رعایت نکنند، باعث طلاق در زندگی آنها می شود و زن و شوهر باید با هم صمیمی باشند.
 
 این محقق حوزه علمیه اصفهان ادامه داد:  گاهی برای عدالت نباید تفتیش کرد و زن و شوهر باید نسبت به همدیگر اعتماد داشته باشند و زندگی خود را بر طبق کلمات گهر بار ائمه اطهار(علیه السلام) تطبیق دهند تا دچار اختلاف و تفرقه نشوند.
 
 وی جهاد اصغر را جهاد با دشمنان و جهاد اکبر را جهاد با نفس دانست و بیان کرد: جهاد با آه و ناله همان جهاد با نفس است و برای پاک شدن نفس به درگاه خدا باید زاری و ناله کرد و جهاد زن، خوب شوهر داری کردن اوست.
 
حجت الاسلام حق شناس در باب امر به معروف افزود: حضرت زهرا(سلام الله علیها) می فرمایند: اگر اخلاص داشته باشید، خدا چیزی که مصلحت باشد برای شما مقدر می کند، بنابراین طلاب باید اخلاص و رضای الهی را در امور زندگی خود به کار گیرند و از زندگی حضرت زهرا (سلام الله علیها) الگو و سرمشق بگیرند.
 
همچنین در پایان این نشست  رضوان خیاطان مصطفوی، مدیر مدرسه علمیه حضرت فاطمه محدثه(سلام الله علیها) اصفهان،‌ضمن تبریک ولادت حضرت صدیقه کبری(سلام الله علیها)، با تاکید بر مطالب ذکر شده و با اشاره به روایت نبوی در خصوص علم، گفت: انسان باید علمی را یاد بگیرند که مورد رضای الهی باشد.
 
وی گفت:  آموختن علوم دینی،  این مسئله را در بر دارد که شما سربازان آقا امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) محسوب می شوید  و ملائکه شما را در این راه مشایعت می کنند تا زمانی که به منزل باز می گردید.
 
در پایان به طلابی که دارای نام و القاب حضرت زهرا (سلام الله علیها) بودند جوایز نقدی اهدا شد.