کد مطلب: 17346 تعداد بازدید: ۴۸۵

برگزاری مراسم بزرگداشت درگذشت موسس مدرسه علمیه خواهران فاطمیه س نجف آباد و استاد اخلاق خانم جمشیدیان

شنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۵:۵۶
مراسم بزرگداشت درگذشت حجت الاسلام و المسلمین ملکی موسس مدرسه علمیه خواهران فاطمیه (س) نجف آباد و استاد اخلاق خانم جمشیدیان(ره) با حضور حجت الاسلام و المسلمین ابطحی مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین حسناتی نماینده ولی فقیه و امام جمعه نجف آباد، اعضای هیات امناء، اساتید، کادر و طلاب برگزار شد.
حجت الاسلام مصطفی حسناتی نماینده ولی فقیه و امام جمعه نجف آباد در این مراسم، تکریم علما را هم راستا با تکریم خداوند بیان کرد و افزود: فلسفه این نظام عالم، علم، تعلیم، تعلم، رشد و کمال است و عالم مظهر این حرکت است.
وی با بیان حدیث «الدنیا دار ممر لا دار مقر» گفت: برپایی این گونه مراسمات برای ما یک پیام دارد، که این دنیا دار گذر و مرور است و آنانی در این دنیا پیروز هستند که با معرفت، ادب و عمل صالح و با کوله باری از اخلاص و صفا از این دنیا بروند و بزرگداشت نام و یاد این افراد، تلنگر و زمینه ای برای حرکت پیوسته ما در مسیر علم و معرفت است.
حجت الاسلام حسناتی وجود چنین علمایی در این شهرستان را یکی از نعمت های الهی برشمرد و افزود: باید در هر لحظه شاکر خداوند باشیم که در چنین محیطی زندگی می کنیم که علمای آن با تدبیر و اخلاص و دوراندیشی در دورانی که کمتر جایی از کشور به تحصیل بانوان توجه داشتند، در این شهر شاهد تأسیس حوزه علمیه خواهران بودیم و این تنها نتیجه و ثمره تلاش علمایی چون حجت الاسلام ملکی است.
وی در ادامه درباره وضعیت حوزه های علمیه خواهران سطح شهرستان نجف آباد گفت: امروز شهرستان نجف آباد در زمینه تعلیم طلاب علوم دینی دارای چنان پتانسیلی است که امسال شاهد برگزاری رشته دوم در سطح سه خواهران در این شهرستان هستیم و این جای تشکر از مرکز مدیریت حوزه های علمیه قم را دارد که با عنایت ویژه به این شهرستان این امکان را در اختیار قرار دادند و این امر وظیفه ما را نسبت به گذشته بسیار سخت تر می کند.
نماینده ولی فقیه در نجف آباد با اشاره به ابعاد شخصیتی حجت الاسلام ملکی در زمان حیاتشان گفت: معرفت، تقوا، خدمت به مردم از مشخصات بارز این عالم بود که با تمام وجودش عجین شده بود و خلوص نیت، عمل خالصانه از دیگر ابعاد شخصیتی این عالم بود که در حتی در آخرین روزهای عمر شریفش نیز با وجود کهولت سن، مردم داری و خدمت به حوزه های علمیه ذره ای کوتاهی نکردند.
وی در ادامه افزود: هم چنین تجلیل از بانوی مکرمه خانم جمشیدیان، استادی که در تمام صحنه های مختلف تبلیغ، مشاوره، تدریس و اخلاق نمونه بودند، و با تمام توان و تلاش خود در جهت زنده نگه داشتن علم و معرفت در جامعه تلاش کردند، بر همه لازم و واجب است.  
حجت الاسلام و المسلمین ابطحی مدیر حوزه های علمیه خواهران استان اصفهان در ادامه این مراسم با عرض تسلیت و تعزیت از ارتحال این عالم خدوم و مخلص و تسلیت درگذشت مرحومه جمشیدیان از اساتید فرهیخته  گفت: هدف خلقت، عبودیت پروردگار است و این هدف با بعثت 124 هزار پیغمبر در میان مردم جامه عمل پوشید.
وی در ادامه شاگردان ائمه و علما را منادیان فرمایشات پیغمبر برشمرد و گفت: حضور 4هزار نفر در محضر امام صادق(ع) آغاز راهی بود برای شکل گیری حوزه های علمیه ایی که اکنون شاهد آن هستیم و این سنت بعد از گذشت 1300 سال هنوز در میان شیعه پابرجاست و هزاران عالم و فقیه در حوزه های علمیه پرورش یافته اند. 
حجت الاسلام و المسلمین ابطحی در ادامه بیان داشت: در تاریخ تشیع شاهد علمایی چون شیخ مفید، علامه حلی، حضرت امام و در این زمان رهبر معظم انقلاب هستیم که با ثبات قدم و بصیرت تمام اهانت ها و خون دل ها را برای رسیدن به هدفشان که همان نورافکنی برای هدایت مردم است، از تمام هستی خود گذشتند.
 وی با اشاره به این که اگر علما نبودند، گمراهی و انحراف تنها مسیر زندگی بشریت بود، افزود: شما طلاب و شاگردان مکتب این علما باید به گونه ای در راه اهل بیت و دفاع از حریم دین گام بردارید که هر موقع اراده حق تعلق گرفت، سرافرازانه برویم.
مدیر حوزه های علمیه خواهران استان اصفهان با اشاره به شعار امسال و سخنان رهبر معظم انقلاب خاطر نشان کرد: معنای شعار امسال که رهبر معظم انقلاب به نام همدلی و همزبانی دولت و ملت بیان کردند، به درستی انجام وظیفه کردن است که هر کس در هر پست و مقامی است به نحو احسن وظیفه خود را انجام دهد.
وی در ادامه بیان کرد: شما طلاب نیز باید شعار امسال را سرلوحه فعالیت های خود قرار دهید، و بدانید که در مقابل هزینه ای که از بیت المال برای تحصیل شما پرداخت می شود، مسئول هستید و باید این مسئولیت را با تحصیل و تبلیغ به بهترین نحو به انجام رسانید.
حجت الاسلام و المسلمین ابطحی تبلیغ را مهمترین نیاز امروز جامعه بیان کرد و گفت: در این تهاجم و شبیخون فرهنگی شما طلاب بیشتر وظیفه و مسؤولیت را به عهده دارید و باید آن چه را می آموزید به بهترین نحو تبلیغ کنید که امروز جامعه ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند مبلغان زن است.
وی در ادامه بیان داشت: شما طلاب خواهر می توانید با دایر کردن کلاس های احکام و عقاید که در این زمان بسیار مورد نیاز قشر جوان است، آن چه آموخته اید را تبلیغ کنید که علم برای نشر است نه برای ضبط کردن و امروز جامعه نیازمند زنان عالمه است.
حجت الاسلام و المسلمین ابطحی در پایان با اشاره به شخصیت والای حجت الاسلام ملکی گفت: این عالم فرهیخته با وجود کهولت سن نظارت بر حوزه، رفع مشکلات طلاب و مردم را مخلصانه و با تمام توان انجام می داد و اخلاص و عمل دو مشخصه بارز این عالم فرهیخته بود که در جهت رشد خواهران دینی با تمام وجود تلاش کردند.
وی در ادامه افزود: سرکار خانم جمشیدیان نیز از اساتید با اخلاق و پرورش یافته حوزه بودند و از دست دادن چنین عزیزانی برای حوزه یک مصیبت است و تا بار دیگر حوزه بتواند چنین کسانی را پرورش دهد، سالیان زیادی طول خواهد کشید.