کد مطلب: 16695 تعداد بازدید: ۴۰۶

بی اثر شدن مشکلات ازدواج با وسیله بودن ازدواج برای رشد انسان

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۷:۰۲
استاد حوزه علميه و دانشگاه گفت: وقتی ازدواج وسیله ای برای تربیت و رشد انسان باشد نه هدف، تجملات و مشکلات در ازدواج کمرنگ و بی اثر می شود.
حجت الاسلام مهدی گرجی، استاد اخلاق با تبریک ولادت باسعادت بانوی صبر و ایمان حضرت زینب(س) در آیین جشن تبریک پیوند 102 طلبه خواهر در اصفهان گفت: وقتی ازدواج  وسیله ای برای تربیت و رشد انسان باشد نه هدف، تجملات و مشکلات در ازدواج کمرنگ و بی اثر می شود.
وی در خصوص روابط میان همسران و تبیین رسالت طلاب خواهر اظهار داشت: طلاب خواهر باید با همسران خود معاشرت نیکو داشته باشند.
وی بیان اینکه ازدواج در منطق قرآن، هدف نیست، اظهار کرد: نگاه خود را نسبت به زندگی باز کنید و توقعات خود را پایین آورید تا با درک شرایط یکدیگر زندگی شیرینی را تجربه کنید.
وی با اشاره به اینکه  عروس و دامادهای جوان فکر نکنند به عرش اعلی رسیده‌اند گفت: نباید نسبت به جوانانی که هنوز ازدواج نکرده‌اند، مغرور باشید.
استاد حوزه علميه و دانشگاه افزود: ازدواج هدف نیست و تنها وسیله ای برای رشد و تربیت انسان است و زن و شوهرها باید به هم کمک کنند تا به سعادت و کمال برسند.
حجت الاسلام گرجی با اشاره به اينكه همسران بايد موجب رشد و تعالي يكديگر شوند، تصريح كرد: زن و شوهرها باید پس از ازدواج روی دو موضوع،نخست روي زن‌ها و مردهای4 دیگر و دوم بر عیوب همسر چشمشان را ببندند.
وی با انتقاد از نحوه جهیزیه دادن به دخترها گفت: این سیستم معیوب جهیزیه دادن باعث شده تا لذت خرید لوازم زندگی پس از کسب درآمد و شروع زندگی را از زن و شوهر های جوان بگیریم و همه چیز را  بدون زحمت و لذت در اختیار آنان قرار دهیم.
این استاد اخلاق معتقد است: زن و شوهرها باید با هم عبادت کنند، با هم مطالعه کنند، با هم تهذیب نفس انجام دهند و با هم مسافرت کنند.
حجت الاسلام گرجی با اشاره به اينكه  محیط خانه و خانواده باید به انسان آرامش دهد و وقتی وارد خانه می‌شویم باید وجودمان برای همسر آرامش بخش باشد، خاطر نشان كرد: آرامش با رفاه و لوزام زندگی فراهم نمی شود بلکه خلق نیکو واظهار عشق محیط آرامبخش در خانواده ایجاد می کند.
وی در ادامه از آیات قرات استفاده نمود و بیان داشت: قرآن می فرماید بین زن و شوهر باید مودت ایجاد شود.
وی با بیان اینکه محبت با مودت تفاوت دارد گفت:  تفاوت مودت و محبت در اینست که محبت آن میل درونی می باشد ولی مودت ابراز محبت در عمل می باشد،لذا مقام و مرتبه مودت بالاتر از محبت است.
وی خاطر نشان کرد: محبت به معنی دوست داشتن کسی اما بدون گفتن به او است و مودت به معنی ابراز محبت و عشق  و نشان دادن آن است.
این استاد اخلاق تاکید کرد: ادب، متانت و بزرگواری است که باعث به وجود آمدن اخلاق و رفتار مناسب می‌شود.
وی با اشاره به  اینکه همه افراد در خانواده برای هم احترام قائل هستند گفت: اگر می خواهیم خانواده همسرمان دوستمان داشته باشند باید کاری کنیم که لایق دوست داشتن دیگران باشیم.
حجت الاسلام گرجی تصریح کرد: همسران باید طبق فرموده قرآن کریم لباس یکدیگر باشند چون سه خصلت مهم لباس حفظ آبرو، پوشاندن عیوب و همچنین محافظ بودن انسان است.
وی گفت: اگر همسران لباس یکدیگر باشند باید کم و کاستی های یکدیگر را بپوشانند و محافظ روح، قلب و جسم هم باشند.
وی با اشاره به کاهش جمعیت ایران به خصوص شیعیان در ایران گفت: اگر روند کاهش رشد جمعیت به همین وضعیت بماند باید در اینده منتظر رئیس جمهور سنی مذهب نیز باشیم.
وی با تاکید بر فرزند آوری همسران در سالهای ابتدایی زندگی گفت: در قرآن آمده است که ازدواج کنید و به واسطه فقر آن را رها نکنید و خداوند از فضل خودش به شما كمك مي‌كند و هم‌چنين فرزندآوری را به دلایل مختلف و واهی در زنگي عقب نیندازید.
حجت الاسلام گرجی در ادامه سخنان خود به نکات اخلاقی دیگری اشاره نمود و گفت:طلاب به گونه ای در مقابل چشم خانواده های همسر خود برخورد نمایند تا افراد دیگر نیز با ازدواج با طلبه ها ترغیب شوند.