کد مطلب: 16670 تعداد بازدید: ۶۷۲

برگزاری آیین جشن تبریک ازدواج طلاب خواهر شهر اصفهان

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۹:۱۳
همزمان با شب ولادت حضرت زینب(سلام الله علیها) آیین جشن تبریک پیوند 102 طلبه خواهر با هدف ترویج سنت حسنه ازدواج در بین طلاب خواهر در اصفهان برگزار شد.
صدیقه بهشتی معاون فرهنگی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان اصفهان در این مراسم گفت: تعداد طلاب مزدوج در یک ساله گذشته در کل استان 291 نفر می باشد. که از این تعداد برای طلاب شهر اصفهان به طور متمرکز جشن برگزار می گردد و برای تعداد 189 نفر دیگر در شهرستان های استان آیین مشابه جداگانه ای برگزار می گردد.
وی افزود: آمار طلاب مزدوج نسبت به سال گذشته رشد ده درصدی داشته است.
معاون فرهنگی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان اصفهان با بیان اینکه این چهارمین سال برگزاری برنامه تبریک جشن ازدواج طلاب شهر اصفهان است؛ افزود: در سال گذشته 91 طلبه خواهران در این جشن شرکت داشتند که امسال شاهد حضور 102 نوعروس طلبه هستیم.
 
حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی ابطحی مدیر حوزه های علمیه خواهران استان اصفهان در این مراسم با بیان اینکه ازدواج کردن با همه مشکلاتش آسان است، اظهار داشت: حفظ و تداوم زندگی بر اساس تعالیم الهی مشکل است و باید در این جهت سعی و تلاش فراوان نمود.
 
مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان تاکید کرد: زن و شوهرهای جوان، سوهان روح و قلب یکدیگر نباشند و عشق و علاقه خود را به یکدیگر ابراز و اظهار کنند چرا که تاکید بر نقاط مثبت و قوت یکدیگر و چشم پوشی از نقاط ضعف می تواند به یک زندگی شیرین کمک کند.
 
وی تاکید کرد: در زندگی اظهار قدرت و حاکمیت یک طرفه وجود نداشته باشد و با مشورت و تعامل زندگی را پیش ببرید.
 
حجت الاسلام مهدی گرجی، استاد اخلاق در ادامه این مراسم گفت: وقتی ازدواج  وسیله ای برای تربیت و رشد انسان باشد ، تجملات و مشکلات در ازدواج کمرنگ و بی اثر می شود.
وی در خصوص روابط میان همسران و تبیین رسالت طلاب خواهر اظهار داشت: طلاب خواهر باید با همسران خود معاشرت نیکو داشته باشند.
وی با بیان اینکه ازدواج در منطق قرآن، هدف نیست، اظهار کرد: نگاه خود را نسبت به زندگی باز کنید و توقعات خود را پایین آورید تا با درک شرایط یکدیگر زندگی شیرینی را تجربه کنید.
استاد حوزه علميه و دانشگاه افزود: ازدواج تنها وسیله ای برای رشد و تربیت انسان است و همسران باید به هم کمک کنند تا به سعادت و کمال برسند.
این استاد اخلاق معتقد است: زن و شوهرها باید با هم عبادت کنند، با هم مطالعه کنند، با هم تهذیب نفس انجام دهند و با هم مسافرت کنند.
حجت الاسلام گرجی با اشاره به اينكه محیط خانه و خانواده باید به انسان آرامش دهد و وقتی وارد خانه می‌شویم وجودمان برای همسر آرامش بخش باشد، خاطر نشان كرد: آرامش با رفاه و لوزام زندگی فراهم نمی شود بلکه خلق نیکو و اظهار عشق محیط آرامبخش در خانواده ایجاد می کند.
وی با بیان اینکه محبت با مودت تفاوت دارد گفت:  تفاوت مودت و محبت در اینست که محبت آن میل درونی می باشد ولی مودت ابراز محبت در عمل می باشد،لذا مقام و مرتبه مودت بالاتر از محبت است.
وی خاطر نشان کرد: محبت به معنی دوست داشتن کسی اما بدون گفتن به او است و مودت به معنی ابراز محبت و عشق  و نشان دادن آن است.
حجت الاسلام گرجی تصریح کرد: همسران باید طبق فرموده قرآن کریم لباس یکدیگر باشند چون سه خصلت مهم لباس حفظ آبرو، پوشاندن عیوب و همچنین محافظ بودن انسان است.
وی گفت: اگر همسران لباس یکدیگر باشند باید کم و کاستی های یکدیگر را بپوشانند و محافظ روح، قلب و جسم هم باشند.
وی با تاکید بر فرزند آوری همسران در سالهای ابتدایی زندگی گفت: در قرآن آمده است که ازدواج کنید و به خاطر فقر آن را رها نکنید که خداوند از فضل خودش به شما كمك مي‌كند و هم‌چنين فرزندآوری را به دلایل مختلف و واهی در زندگي عقب نیندازید.