کد مطلب: 15946 تعداد بازدید: ۴۴۲

برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان « بررسی نقش معنویت در پیشگیری از اعتیاد » در مدرسه علمیه خواهران الزهرا(س) زرین شهر

یکشنبه ۲۱ دى ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۵:۰۲
کارگاه 3 ساعتی بررسی نقش معنویت در پیشگیری از اعتیاد با حضور 120نفر از طلاب و فارغ التحصیلان در مدرسه علمیه خواهران الزهرا(س) زرین شهر برگزار شد.
سیده زهرا کمالی پارسا،  استاد حوزه و دانشگاه در کارگاه بررسی نقش معنویت در پیشگیری از اعتیاد در مدرسه علمیه خواهران الزهرا(س) زرین شهر اظهار داشت: یک میلیون و 350 هزار نفر در ایران به مواد مخدر معتاد هستند که از این تعداد 10درصد زن هستند.
پارسا گفت: 125هزار نفر از معتادان کل کشور در استان اصفهان قرار دارند.
وی با بیان اینکه 34 درصد از زندانیان کشور  را زنان تشکیل می دهند گفت: روزی 8 معتاد در کشور ما می میرند.
وی با اشاره به اینکه مرگ و میر به دلیل اعتیاد دومین عامل مرگ در ایران است تصریح کرد:  این عامل بعد از تصادف رتبه دوم دارد.
استاد حوزه و دانشگاه افزود: کسی که به مصرف مواد مخدر معتاد شده است در دوره ای به نام ماه عسل قرار می گیرد که مردها بین 6 ماه تا 6 سال طول می کشد و در خانم ها از  3ماه تا 3 سال طول می کشد.
وی ابراز داشت: این افراد به شدت احساس شادمانی  کاذب می کنند و احساس می کنند با مصرف مواد مخدر غم، اضطراب و استرس آنان برطرف می شود.
پارسا اظهار داشت:  خوش اخلاقی، خوش صحبتی و ارتقا سطح روابط اجتماعی  کم شدن توقع و  افزایش ایثار و گذشت رفتار  به طور موقت و کاذب از دیگر علائم افراد مصرف کننده مواد مخدر است.
وی خاطر نشان کرد: خطر اعتیاد برای خانم ها بیشتر است و زنان 361 بار بیشتر در معرض  خطر اعتیاد قرار دارند و زنان در ترک مواد مخدر،  19درصد بیشتر شکست می خورند.
پارسا انجام کار خیر و دعوت دیگران به انجام کار خیر، همچنین خوب غذا خوردن، غذایی که حلال و طیب باشد را از راهکارهای معنوی مقاومت در برابر مصرف مواد مخدر عنوان کرد.
استاد حوزه و دانشگاه افزود: انجام فریضه نماز با آداب مخصوص آن، زیارت ائمه، حج، مطالعه از روی  علاقه و ورزش  زمینه ترشح طبیعی هورمون مورفین را فراهم  می کند. 
وی ادامه داد:  زمان روزه گرفتن، فرد نزدیک افطار احساس شادابی می کند که به دلیل ترشح ماده مورفین در بدن است.
وی ابراز داشت: در کف مغز انسان 14غده به اندازه یک عدس وجود دارد که که بعد از درد شدید، به صورت طبیعی مورفین در بدن تولید می کنند و فرد احساس آرامش می کند.
وی تصریح کرد: با روند این طبیعی ترشح هورمونها در بدن، هیچ نیازی به مصرف خارجی آنها وجود ندارد.
وی با بیان اینکه آرایشگاه اولین جایی است که افراد زیادی از طریق آن برای اولین بار اعتیاد به مواد را تجربه کرده ند، افزود: . بعد از آن دانشگاه و خوابگاه دانشجویی و سومین مکان، باشگاه بدنسازی مکان های ترویج مصرف کننده مواد مخدر هستند.
پارسا در پایان یادآور شد: مصرف مشروبات الکلی، سیگار، قلیان و داروهای ضد افسردگی می توانند در فرد به صورت عادت در آید و فرد به آنها معتاد شود و تاثیرات سویی برجای گذارد.