کد مطلب: 15800 تعداد بازدید: ۴۰۹

برگزاری نشست علمی-پژوهشی با عنوان «جایگاه کتاب و کتابخوانی در عرصه تبلیغ»از سوی مدرسه علمیه خواهران کوثر اصفهان

شنبه ۱۳ دى ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۸:۵۸
نشست علمی-پژوهشی با عنوان «جایگاه کتاب و کتابخوانی در عرصه تبلیغ»با حضور طلاب، اساتید و کادراز سوی مدرسه علمیه خواهران کوثر اصفهان
حجت الاسلام محمد بیرانوند استاد حوزه و دانشگاه در این نشست گفت: طلابی که قصد ورود به عرصه تبلیغ را دارند باید ابتدا خود، به یک جامعیت نسبی در موضوعات دینی دست پیدا کنند تا بتوانند بر دیگران تأثیر گذار باشند و برای تقنیعآنان زمینه سازی نمایند.
وی تصریح کرد: لازم است دین، به صورت نظام وار شناخته شود به گونه ای که شناخت نسبی نسبت به اجزای دین و ارتباط بین اجزاء، حاصل گردد.
وی به تشریح  در این راستا ویبه ارائه چشم اندازی از مباحث و کتبمورد نیاز مبلغ برای دستیابی به جامعیت نسبی در دین پرداخت.
حجت الاسلام بیرانوند با اشاره به این که اولین بحث مورد نیاز جهت حصول جامعیت دینی، مباحث فکری و عقیدتی است گفت: از جمله کتاب هایی که در این مباحث می توان نام برد، کتب آیت الله مصباح یزدیدر زمینه عقاید فلسفی، کتب آیت الله سبحانیدر بحث کلام وکتب نقد، استاد رحیم پور ازغدی در زمینه کلام جدید است.
وی افزود: با آموزش عقاید فطری و کار روی مباحث انسان شناسی، هستی شناسی، راه و راهنما شناسی، موانع شناسی و خدا شناسی، جهان بینی افراد تحت تأثیر قرار می گیرد و بینش ها اصلاح می گردد. در این زمینه می توان از دوره آموزشی معارف فطری حجت الاسلام عظیمی و کتب معرفت النفس استاد طاهر زاده نام برد.
استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد: مباحث دیگری که طلبه باید برای رسیدن به جامعیت نسبی دینی مدّ نظر قراردهد، مباحث اخلاقی و مباحث آداب و مناسک است. در این زمینه، علاوه بر ضرورت شناخت فضائل و رذائل با مطالعه کتب اخلاقی، آشنایی بامباحث تربیتی که بیان کننده چگونگی دستیابی به فضائل و دوری از رذائل است نیز ضرورت دارد.
وی گفت: آداب و مناسک دینی، در واقعروش های تربیتی دینی هستند و به عنوان مثال کتاب حقیقت حجتألیف استاد صفایی حائری و کتبی با عنوان اسرار نماز، بازگو کننده روشهای تربیتی این عبادات هستند.
حجت الاسلام بیرانوند ادامه داد: مطلب دیگری که در فضای تبلیغ ضرورت دارد، داشتن یک رشته تخصصی دینی مطابق با استعداد و علاقه فرد است. برای این امر شخص می تواند با مراجعه به یک کتاب شناس، سر فصل های اصلی رشته مورد نظر خود را به دست آورد و با مطالعه، فیش برداری و تحقیق و پژوهش، در آن رشته متخصص شود.
وی خاطر نشان کرد: علاوه بر بحث محتوا که به واسطه جامعیت دین و داشتن رشته تخصصی حاصل می شود، کسب مهارت در بعضی زمینه ها نیز برای فعالیت در حیطه تبلیغ ضروری است که از آن جمله می توان به مهارت های پژوهشی، مهارت های ارتباطی و مهارت های خاص فضای تبلیغ، اشاره کرد.
حجت الاسلام بیرانوند افزود: یک مبلغ باید اقتضائات روحی و جسمی مخاطب را با استفاده از مهارت های ذهنی و شناختی درک  کند و با استفاده از مهارت های عملی مانند مهارت های شنیدن، گفتگو، نگاه کردن و همدلی بتواند با مخاطب خود ارتباط مؤثری برقرار نماید.
وی مهارت های سخنوری، مشورت دادن فردی و گروهی، اداره کلاس، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و برگزاری جلسات بارش فکری را جزء مهارت های خاص فضای تبلیغ عنوان کرد.