کد مطلب: 15799 تعداد بازدید: ۳۸۸

برگزاری نشست پژوهشی با عنوان «بر آیین عقل و علم در آیینه روایات» از سوی مرکز تخصصی ام الائمه شهرستان نجف آباد

شنبه ۱۳ دى ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۱:۰۸
نشست پژوهشی با عنوان «بر آیین عقل و علم در آیینه روایات» با حضور طلاب، اساتید و کادر از سوی مرکز تخصصی ام الائمه شهرستان نجف آباد برگزار شد.
حجت الاسلام مصطفی حسناتی نماینده ولی فقیه و امام جمعه نجف آباد، در این نشست با بیان حدیثی از رسول اکرم(ص) که حضرت در پاسخ شخصی که خواستار توصیه ای بود، گفت: «إِذَا أَرَدْتَ أَمْراً فَتَدَبَّرْ عَاقِبَتَه‏» عاقبت اندیشی و آینده نگری و تعقل و تفکر در امور سبب سرانجام خیر برای انسان دارد و فعالیتی که بدون هیچ تفکری صورت گیرد و تنها برای دنیا باشد، ماندگار و سودمند نخواهد بود و در انجام امور در درجه اول باید بعد آخرتی و الهی آن را در نظر داشت.
حجت الاسلام حسناتی انگیزه، قوت و قدرت اساتید و در مقابل همت، جدیت، ایمان و عشق و علاقه به تحصیل و پژوهش طلاب را مهم ترین مشخصه فضای حوزه های علمیه برشمرد و گفت: تعلق و تفکر و آینده نگری از دیگر ویژگی های بارز هر طلبه ای است.
نماینده ولی فقیه در نجف آباد هدف دار بودن امور را از دیگر زمینه های ماندگاری بیان داشت و افزود: هدف دار بودن و توجه به روح و عمق فعالیتی که انجام می شود، سبب الهی شدن آن کار می گردد.
وی افزود: تلاوت قرآن نیز همین گونه است و چه بسا افرادی که با وجود حافظ قرآن بودن دست به شهادت ائمه اطهار زدند و خود قرآن آنها را مورد لعن خود قرار داده و مهم فهم و عمل است.
وی در ادامه گفت: تعقل و تفکر بسیار در آیات الهی و هم چنین کلام معصومین سفارش شده است و زمینه بروز و جرقه اصلی تحقیق و پژوهش است.
نماینده ولی فقیه در نجف آباد اظهار داشت: تعقل و تحصیل باید به گونه ای انجام شود که ما را به عمق و روح کار برساند و عدم تعقل در امور دینی، باعث شکل گیری گروه هایی چون وهابیت خواهد شد که تنها به حفظ و قرائت قرآن می پردازند.
امام جمعه نجف آباد تحقیق را دست و بازوی نظام آموزشی برشمرد و گفت: جامعه اکنون نیازمند و تشنه حضور طلاب حوزه های علمیه خواهران است و باید با پرورش طلاب در زمینه های تدریس و تبلیغ این خلاء اجتماعی را به خصوص در زمینه های برگزاری جلسات و هیات مذهبی پر کنیم.
وی با اشاره به اینکه در دوران جنگ نرم، حوزه های علمیه خواهران یکی از مراکز حساس در صحنه این نبرد می باشد، افزود: آموختن با معرفت و گام نهادن در راه تحقیق خود نمونه ای از یاوری دین و مکتب حق اسلام است و در هر زمانه ای یاوران اهل بیت(ع) باید با توجه به شرایط زمان جبهه حق را شناخته و در آن حضور پیدا کنند و اکنون جبهه اسلام، جبهه جنگ نرم است.
از دیگر برنامه های اجراء شده برگزاری صندلی داغ با حضور دو تن از اساتید حوزه و دانشگاه، حجت الاسلام محمود حقیقی استاد حوزه و دانشگاه و معاونت پژوهشی حوزه علمیه الحجه نجف آباد و هم چنین حجت الاسلام کافی موسوی از اساتید حوزه و دانشگاه  بود که مورد سوالات پژوهشی در برنامه صندلی داغ این جلسه قرار گرفتند.